Uroda,  Zdrowie

Krostki na ramionach – jak sobie z nimi poradzić?

Krostki na ramionach to nieestetyczne zmiany skórne, które pojawiają się najczęściej u osób borykających się z problemem przesuszania się skóry. Zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale nie należy ich bagatelizować, gdyż mogą świadczyć o zmianach hormonalnych bądź niedoborze witamin, mogą być również objawem alergii. Sprawdź jak pozbyć się krostek na ramionach.

Krostki na ramionach – skąd się biorą?

Krostki na ramionach świadczą zwykle o nieprawidłowym funkcjonowaniu pracy naszej skóry, czego następstwem może być:

  • okołomieszkowe zapalenie skóry – problem ten powstaje, gdy mieszki włosowe zostają zatkane łojem, którego produkcja często wzrasta wraz ze zmianami hormonalnymi. Dlatego dolegliwość ta często spotykana jest u osób w okresie dojrzewania, jak i po 30 roku życia;
  • trądzik – w takim wypadku krostki mają tendencję do pojawiania się przede wszystkim na ramionach oraz w nieco mniejszym zakresie także na powierzchni całych pleców. Wyglądem przypominają wówczas typowe zmiany skórne zachodzące w obrębie twarzy w przypadku zmian trądzikowych;
  • zmiany w ubarwieniu skóry – spowodowane są zwykle przez mechaniczne urazy, takie jak uderzenia, zadrapania, otarcia. Niekiedy jednak świadczą one o toczącym się w organizmie stanie zapalnym, który dotknął skórę. Wówczas stan zapalny odpowiedzialny jest również za wystąpienie trądzikopodobnych krostek;
  • choroba rogowacenia przymieszkowego, czyli tzw. gęsia skórka – jest to skórne zaburzenie, które powoduje gromadzenie się keratyny, zatykając od środka mieszki włosowe. W ten sposób białko to wywołuje opuchliznę, która wyglądem przypomina wypryski na ramionach. To bardzo powszechny problem u osób z AZS oraz tendencją do przesuszania się skóry.

Przyczyną powstawania krostek na ramionach może być również zwykły odruch drapania. Zbyt częste drapanie skóry może spotęgować występowanie krostek. W niektórych przypadkach krostki pojawiające się na ramionach świadczyć mogą o niewłaściwej pracy układu hormonalnego lub wystąpieniu problemów jelitowych.

Krostki na ramionach — jak się pozbyć?

Na stan naszej skóry duży wpływ ma sposób, w jaki ją pielęgnujemy. W przypadku krostek na ramionach sprawdzają się zwykle domowe kuracje oparte na naturalnych składnikach:

  1. Domowy peeleing – do jego przygotowania będziesz potrzebować: 1 łyżkę stołową miodu, 1 łyżkę stołową cukru, 1 łyżkę stołową mączki kukurydzianej, 2 łyżki stołowe jogurtu naturalnego. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, aż do uzyskania konsystencji pasty. Następnie nałóż ją na skórę i delikatnie masuj kulistymi ruchami. Mieszankę pozostaw na skórze na ok. 10 minut, a po tym czasie spłucz zimną wodą oraz dokładnie nawilż skórę, najlepiej kremem bez tłuszczu.
  2. Peeling z użyciem soli – do przygotowania preparatu będziesz potrzebować: 1/2 szklanki soli morskiej lub innej gruboziarnistej oraz gorącą wodę. Sól wsyp do miski z gorącą wodą, a następnie zanurz w niej ramiona na około 10 minut. Pamiętaj o tym, żeby woda była gorąca najbardziej, jak to tylko możliwe. To pomoże otworzyć pory skórne i znacznie ułatwi usunięcie nadmiaru łoju.
  3. Peeling owsiany – będziesz potrzebować: 3 łyżki stołowe zmielonych płatków owsianych, 2 łyżki stołowe miodu, 2 łyżki stołowe soli, wodę. Zmieszaj wszystkie składniki i dodaj tyle wody, aby powstała mieszanka o konsystencji pasty. Przygotowany w ten sposób peeling nałóż na krosty i masuj delikatnie wykonując okrężne ruchy. Preparat pozostaw na skórze na ok. 15 minut, a następnie dokładnie spłucz. Taka kuracja zmiękczy i złuszczy skórę, a dzięki dodatkowi miodu również ją nawilży. Wykonywana regularnie, co najmniej co trzy tygodnie skutecznie zmniejszy ilość skupisk wyprysków na ramionach.
  4. Glinka – 2-3 łyżki stołowe zielonej lub różowej glinki (może być w postaci proszku lub pasty) namocz, a uzyskaną pastą pokryj zmienione chorobowo obszary skóry. Glinka doskonale oczyści zatkane pory skórne i zmiękczy naskórek. Stosuj maksymalnie dwa razy w tygodniu. Zbyt częste stosowanie może pozbawić skórę naturalnej warstwy ochronnej, a to mogłoby przynieść negatywne skutki.

Regularne peelingi przynoszą bardzo dobre efekty, nie wolno jednak o zapominać o odpowiednim nawilżeniu skóry. W przypadku krostek na ramionach doskonale sprawdzą się preparaty wzbogacone o mocznik oraz kwas salicylowy, który dodatkowo wzmocni działanie złuszczające.

Krosty na ramionach — leczenie

Krostki na ramionach pojawiają się również na skutek niedoborów w organizmie — najczęściej chodzi o braki witaminy A. Dlatego oprócz odpowiedniej pielęgnacji skóry, należy zadbać o prawidłową i zbilansowaną dietę. Warto sięgać po produkty takie jak oleje roślinne (szczególnie lniany i rzepakowy), ponieważ wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 doskonale pomagają hamować procesy zapalne w skórze. Doskonale sprawdzą się również jaja, warzywa i orzechy, które pomogą dostarczyć cynk.Z kolei kiełki i otręby pomogą dostarczyć organizmowi niezbędny selen.

Dobrze jest również wprowadzić suplementację witaminami A i C. Witamina A ograniczy rogowacenie naskórka, a C zadziała ochronnie na naczynka krwionośne, co usprawni przepływ krwi i zapewni lepsze dotlenienie tkanek.

Jeśli żadna z domowych kuracji nie przyniosła efektów, nalezy skontaktować się z lekarzem, który przepisze farmakologiczne stosowanie retinoidów bądź też zlecić zabiegi fototerapii.

Dodaj komentarz