Dom

Nowoczesna lampa do sypialni – jaką wybrać?

Sypialnia to miejsce wypoczynku i regeneracji sił, dlatego w jej urządzaniu należy kierować się wygodą i komfortem mieszkańców. Tutaj każdy detal ma znaczenie, a jedną z ważniejszych ról odgrywa oświetlenie. Jakie lampy do sypialni sprawdzą się najlepiej? Poniżej kilka sprawdzonych wskazówek.

Jak rozplanować oświetlenie w sypialni?

Planując oświetlenie sypialni, należy wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia. Jeżeli jest ono niewielkie, ilość lamp można zredukować. Funkcje oświetlenia głównego powinna pełnić lampa sufitowa, która będzie jednocześnie oświetlać łóżko, szafę oraz ewentualne dekoracje ścienne. Jeżeli w sypialni jest wystarczająco miejsca, można ustawić dodatkowo przy łóżku lampkę do czytania lub zamontować na ścianie kinkiet. Niektórzy producenci oferują także meble z wbudowanym oświetleniem. Przy większym metrażu warto pomyśleć o wprowadzeniu do wnętrza lamp dekoracyjnych. Mogą to być lampy stołowe lub oświetlenie podłogowe.

Znaczenie ma również temperatura oświetlenia w sypialni. Powinno ono być ciepłe, najlepiej, aby żarówka miała wartość 2500-2700 K. Taka barwa pozwala na stworzenie miejsca, w którym można się wyciszyć i zrelaksować. W sypialni sprawdzą się też ściemniacze do regulacji natężenia światła, które dzięki różnym konfiguracjom i natężeniom pozwalają na tworzenie różnych nastrojów w pomieszczeniu.

Lampa do sypialni — jaką wybrać?

Oświetlenie powinno być dopasowane do wnętrza, ponieważ stylistycznie niedobrana lampa do sypialni może zaburzyć całą koncepcję aranżacji tego pomieszczenia. Na szczęście w dzisiejszych czasach można znaleźć wszystko, zarówno bardziej klasyczne, eleganckie żyrandole, jak i modernistyczne, nowoczesne lampy do sypialni.

  • Lampa sypialnia na sufit

Lampy sufitowe pełnią dominującą funkcję oświetlenia całego pomieszczenia. W sypialni najlepiej sprawdzą się lampy montowane bezpośrednio w środku pokoju. Pierwszą propozycją są plafony. Odpowiednio dobrana oprawa, np. przydymione lub bursztynowe klosze, w połączeniu z żarówką o ciepłym świetle, nadadzą wnętrzu przytulności. Na uwagę zasługują także lapy sufitowe wykończone delikatnymi materiałami, jak abażur, len, bawełna, a nawet papier, które dobrze przepuszczają światło i wprowadzają do pomieszczenia atmosferę spokoju.

Sypialnia to także doskonałe miejsce na nowoczesne żyrandole. Lepiej jednak nie zamieszczać ich bezpośrednio nad głową, gdyż może to zaburzyć panującą w pomieszczeniu równowagą. Zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem jest montaż dwóch eleganckich lamp po obu stronach łóżka. Dostępne są modele o regulowanym przewodzie, dzięki czemu można dopasować je zgodnie z indywidualnymi preferencjami, a także lampy o regulowanej oprawie, w których strumień światła można skierować w wybranym kierunku.

  • Lampka nocna do sypialni

W większości sypialni, przy łóżku znajduje się niewielka szafka lub stolik, na której zwykle odkłada się telefon lub książkę. Warto zadbać, aby pojawiła się tam także lampka nocna. Najlepiej, aby miała wbudowany włącznik w zasięgu rąk, tak aby można ją było komfortowo włączyć prosto z łóżka.

Zdarza się, że tradycyjna lampka nocna okazuje się niewystarczająca, zwłaszcza dla pasjonatów wieczornego czytania książek. Warto wtedy postawić na profesjonalne modele oświetleniowe dedykowane tej czynności. Może to być np. kinkiet zamocowany bezpośrednio nad miejscem do spania z praktycznym wysięgnikiem, który skieruje światło prosto na wszystkie stronice. Niektóre modele posiadają wbudowany, zintegrowany moduł LED, wyróżniający się energooszczędnością, oraz funkcją ściemniania, która pozwala na zmianę oprawy w praktyczną lampkę nocną.

  • Lampa sypialnia stojąca

Lampy stojące pięknie prezentują się w dużych, przestrzennych wnętrzach. Mogą być wykorzystywane jako światło pomocnicze, wprowadzając w sypialni klimatyczny nastrój, lub jako lampki do czytania. W sypialni najlepiej sprawdzą się modele o mleczno-białych koszach, które nadadzą wnętrzu przytulności. Alternatywą mogą być lampy o intensywniejszym oświetleniu, które rozproszą panujący w pomieszczeniu mrok. Są to transparentne, nastrojowe lampy do sypialni o mocnej ekspozycji punktów świetlnych. Umieszczenie w nich żarówek dekoracyjnych, które swoim wyglądem przypominają świece lub płomienie ognia, podkreśli nastrojowy klimat w całym pokoju.

Wybierając oświetlenie do sypialni, należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami. Dzięki temu w pomieszczeniu powstaną warunki sprzyjające maksymalnemu relaksowi. Czas spędzony w tej najbardziej prywatnej części domu powinien być bowiem czasem spokoju i wyciszenia.

Dodaj komentarz