Uroda

Primer do paznokci – do czego służy i jak go używać?

Primer to szczególnie ważny i niezwykle istotny preparat wykorzystywany podczas wykonywania stylizacji hybrydowej bądź żelowej. Co warto o nim wiedzieć, jakie rodzaje primerów dostępne są na rynku oraz na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu, który powstał we współpracy z Angeliką Marchlewską – przedstawicielką serwisu z pomyłami na paznokcie!

Manicure hybrydowy to absolutny fenomen, który w ostatniej dekadzie stale zyskuje na popularności. Stylizacje z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego  pokochały bowiem liczne klientki salonów kosmetycznych. Malowanie paznokci żelami, lakierami hybrydowymi bądź akrylem przeniosło się także z profesjonalnych studiów urody do prywatnych domów. Elementów i kroków składających się na wykonanie takiego manicuru jest kilka. W tym artykule dowiecie się czym jest podstawowy produkt do hybrydowej stylizacji paznokci czyli primer. Co to jest? Jak i kiedy go stosować oraz czym się kierować przy wyborze primera?

Co to jest primer do paznokci?

Primer to preparat służący do stylizacji paznokci, najczęściej hybrydowych, chociaż używany bywa także do stylizacji paznokci żelowych lub akrylowych. Dostępny jest w dwóch rodzajach: wersji kwasowej oraz bezkwasowej. Preparaty różnią się od siebie przede wszystkim składem oraz właściwościami. W jakim celu stosuje się primer i jakie działanie wykazuje?

Do czego służy primer do paznokci?

Primer do paznokci służy przede wszystkim do przedłużania trwałości manicuru, a dokładniej mówiąc produktów hybrydowych, żelowych lub akrylowych. Głównym zadaniem primera jest przede wszystkim odłuszczenie płytki paznokcia, co zdecydowanie zwiększa przyczepność nakładanych na nie preparatów. Dzięki temu zaaplikowany produkt o wiele lepiej przylega do płytki. Usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, a także zmiana Ph płytki paznokcia jest  zatem kluczowe dla wykonania trwałej stylizacji.

Rodzaje primerów do paznokci:

Na rynku wyróżnia się dwa rodzaje primerów: kwasowy i bezkwasowy. Czym się charakteryzują oraz na jakiej podstawie dokonać wyboru?

  • Primer bezkwasowy – podstawowym składnikiem primerów bezkwasowych jest octan etylu. Produkt ten cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie oraz łagodne działanie – nie posiada bowiem właściwości podrażniających. Jest więc dobrym rozwiązaniem dla paznokci delikatnych lub łatwo ulegających zniszczeniom. Może być używany do każdej metody stylizacji: hybrydowej, akrylowej lub żelowej. 
  • Primer kwasowy – jak sama nazwa wskazuje zawiera w swoim składzie kwas – a dokładniej kwas metakrylowy. Jego działanie znacznie silniej oddziałuje na płytkę paznokcia niż działanie primera bezkwasowego. Posiada także o wiele bardziej intensywny zapach niż jego bezkwasowy odpowiednik. Stosowany jest w przypadku problematycznych paznokci, to znaczy takich, które trudno adaptują się z lakierami, w skutek czego łatwo dochodzi do uszkodzeń maniucuru, odprysków oraz zapowietrzania się preparatu. Primer bezkwasowy to także dobre rozwiązanie dla paznokci łatwo przetłuszczających się, dla których stosowanie preparatów bezkwasowych nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów. 

Jak stosować primer do paznokci?

Wykorzystanie primera do paznokci jest jednym z pierwszych kroków jakie warto wykonać podczas wykonywania manicuru hybrydowego. Aplikujemy go na zmatowioną i oczyszczoną wcześniej płytkę paznokcia. Przy nakładaniu preparatu należy uważać, aby nie dostał się on otaczającą paznokieć skórę, a pokrywał jedynie naturalną płytkę. Primer bezkwasowy aplikujemy cienką warstwą dokładnie tak samo jak lakier i pozostawiamy produkt do wyschnięcia.

Primer kwasowy aplikujemy w postaci kilku kropel, które samoistnie mają rozprowadzić się po płytce paznokcia a następnie odparować. Kiedy paznokieć jest już odpowiednio przygotowany można przystąpić do wykonania kolejnych części maniucuru czyli nałożenia bazy, lakieru oraz topu. 

Wykonując manicure hybrydowy, z wykorzystaniem żelu lub akrylu warto wyposażyć się w dopasowany do naszej płytki paznokcia primer. Jest on bowiem kluczowy dla przedłużenia trwałości preparatów, a co tym idzie zwiększenia wytrzymałości naszej stylizacji. 

Dodaj komentarz