Zdrowie

Żylaki na nogach – jakie są przyczyny powstawania żylaków?

Żylaki to charakterystyczne zgrubienia pod skórą. Często mają one niebieskawy odcień i są one dobrze widoczne. Najczęściej pojawiają się na nogach – na łydkach, piszczelach i w dole podkolanowym. Sprawdź, jak i dlaczego powstają!

Nadciśnienie żylne – podstawowa przyczyna powstawania żylaków

Żylaki pojawiające się na kończynach dolnych to przede wszystkim oznaka zaburzeń krążenia. Są one trwale rozszerzonymi żyłami powierzchniowymi, dobrze widocznymi przez skórę. Bezpośrednią przyczyną ich powstawania jest nadciśnienie żylne. Może ono być efektem ucisku na żyłę, unieruchomienia kończyny lub zwężenia jej światła. Czasami żylaki powstają w wyniku nieprawidłowo działających zastawek żylnych. Powodem może być ich wada rozwojowa, zniszczenie lub niewydolność.

W tworzeniu się żylaków uczestniczą białe krwinki, które transportowane są poza naczynie krwionośne i tam powodują jego zgrubienie. Żylaki są nieestetyczne i niebezpieczne dla zdrowia. Nieleczone mogą doprowadzić do zakrzepicy żył głębokich. Dlatego ważne jest, by po pojawieniu się pierwszych objawów zgłosić się na konsultację do specjalisty. Lekarz może zalecić dodatkowe badania diagnostyczne oraz zaproponować leczenie farmakologiczne

Co zwiększa ryzyko powstania żylaków?

Niektóre zachowania sprzyjają pojawieniu się żylaków. Przy odpowiednich predyspozycjach genetycznych i osobniczych zwiększa się wtedy ryzyko ich rozwoju. Niska aktywność fizyczna i stosowanie używek to przyzwyczajenia, z których warto zrezygnować, by uniknąć problemów z układem krążenia. Osoby z grupy ryzyka powinny też zadbać o wygodne obuwie i stosowanie specjalnych rajstop uciskowych. 

Niestety często to nie wystarcza, by powstrzymać rozwój żylaków. Szczególnie narażone na nie są otyłe kobiety po ukończeniu 45 roku życia. Do zwiększenia ryzyka powstawania żylaków zaliczyć trzeba też przebyte ciąże, wysoki wzrost, zaparcia i noszenie butów na wysokim obcasie. Czynnikiem sprzyjającym są też zaburzenia hormonalne oraz nieprawidłowo skomponowana dieta ze zbyt małą podażą białka i przeciwutleniaczy.

Profilaktyka i leczenie żylaków na nogach

Unikanie pozostawania długo w jednej pozycji i utrzymanie odpowiedniej masy ciała to czynniki, które zmniejszają ryzyko powstania żylaków. Do działań profilaktycznych i leczniczych warto dodać kompresjoterapię, czyli noszenie specjalnych pończoch uciskowych. Pomocne może okazać się sięgnięcie po leki i suplementy na żylaki i problemy z krążeniem – https://www.allecco.pl/zylaki.html oraz stosowanie maści. Składniki, które pomagają w walce z żylakami nóg to m.in. diosmina, hesperydyna, wyciąg z kasztanowca, witamina C, acerola i rutyna. Wpływają one korzystnie na wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych i można je spotkać w suplementach diety dla osób narażonych na występowanie żylaków.  

Pojawieniu się objawów żylaków sprzyja duża masa ciała i siedzący lub stojący tryb życia. Czasami nie da się ich uniknąć, jednak ryzyko ich pojawienia się można zmniejszyć, stosując regularną i umiarkowaną aktywność fizyczna oraz troszcząc się o zdrowie układu krążenia.

Dodaj komentarz